Gerd Müller u svojoj je nogometnoj karijeri postigao više golova nego bilo koji drugi Nijemac u povijesti. Vlasnik je nekoliko rekorda koji nikada neće biti oboreni. U Bayernu ga je "otkrio" jedan hrvatski trener...
Za Karl-Heinza Rummeniggea on je bio "najveći učitelj", za većinu fanova on je bio i ostao jednostavno "bombaš nacije". Gerd Müller danas (3.11.) slavi 65. rođendan. I naći se (u odsutnosti) u središtu pozornosti (ono što najmanje voli!) na banketu koji će njegov Bayern održati u rumunjskom Cluju, gdje se u srijedu navečer igra utakmica Lige prvaka. Müller je "čovjek kojem FC Bayern može zahvaliti za sve što je postigao", kako kaže počasni predsjednik Bayerna Franz Beckenbauer. Čovjek koji je u dresu Bayerna i "Elfa" "zabio" toliko golova kao nijedan drugi igrač prije njega.
Bivši golgeter ne voli pompozne fešte, on je odustao od puta u Rumunjsku i rođendan će radije proslaviti u krugu obitelji. "Mi ćemo učiniti sve da mu rođendan bude lijep, želimo mu pokloniti pobjedu", obećao je kapetan Bayerna Philipp Lahm uoči puta u Cluj.
Impresivna bilanca
Müller bez ikakve sumnje zaslužuje vrhunske počasti u svijetu nogometa. Njegova bilanca je impresivna. U dresu Bayerna u Bundesligi je postigao 365 golova. U sezoni 1971./1972. s postignutih 40 zgoditaka osvojio je titulu najboljeg strijelca sezone. To je rekord za vječnost koji će biti teško, jako teško oboriti. U njemačkom Kupu "zabio" je 78 puta. Müller je u Njemačkoj postao sinonim za postizanje golova. I danas reporteri i navijači kažu "... es hat gemüllert!" ("Müllerovalo je...") kad padne neki gol. Taj je pojam rođen u 70-im godinama tijekom njegovih najboljih dana u Bayernu.
Svoj najvažniji gol, po vlastitom priznanju postigao je 1974. u finalu Svjetskog prvenstva (u Münchenu) protiv Nizozemske. Bio je to gol za konačnih 2:1, gol kojim je "Elf" osvojio svoju drugu titulu prvaka svijeta. U 62 nastupa u reprezentaciji Njemačke Müller je postigao 68 golova! Senzacionalna kvota od 1,097 golova po utakmici...
Müller na početku karijere na prvi pogled uopće nije izgledao kao potencijalni golgeter svjetske reputacije. Kratke noge, debeljuškast, natkoljenice obujma 64 centimetra... "Što će mi dizač utega?", tako je tadašnji trener Bayerna Zlatko Čik Čajkovski (1964.) odgovorio Mülleru na pitanje zašto ne igra u prvoj ekipi. Čik ga je u prvi sastav ubacio tek nekoliko mjeseci nakon što je Müller u München stigao iz bavarskog gradića Nördlingena. A on je u prvom nastupu zabio odmah dva gola. S ukupno 33 zgoditka dao je veliki doprinos uspješnoj sezoni, u kojoj se Bayern uspio kvalificirati za nastup u Bundesligi.
Čajkovski je svog napadača od milja nazvao "mali, debeli Müller", (točnije „kleines, dickes Müller“ u prijevodu „malo, debelo Müller“ ).
"Mali, debeli Müller"
"Mali, debeli" je s Bayernom osvojio po četiri titule prvaka Bundeslige i njemačkoga Kupa. Između 1974. i 1976. tri puta zaredom je osvajao Kup prvaka (preteča današnje Lige prvaka), a 1967. i Kup pobjednika kupova. 1972. s Njemačkom je postao prvak Europe, a 1974. prvak svijeta. Nakon trijumfa na SP-u 1974. sa samo navršenih 28 godina napustio je "Elf" - bio je ljut na funkcionare Njemačkog nogometnog saveza koji su zabranili ženama i djevojkama igrača da sudjeluju na službenom banketu povodom osvajanja titule prvaka svijeta...
Krajem 70-ih godina, Müller je prešao u SAD, gdje je 1982. okončao aktivnu karijeru. U Americi se okušao i kao vlasnik restorana, kasnije je imao velikih problema s alkoholom... u najtežim danima najviše su mu pomogli stari prijatelji iz Bayerna - prije svih Uli Hoeneß, nekadašnji menadžer i trenutni predsjednik kluba. On je svom starom kompanjonu iz legendarnih Bayernovih dana ponudio posao u klubu. Od 1992. "mali, debeli" bivši golgeter radi kao trener amatera i omladinskih momčadi rekordnog prvaka Njemačke u nogometu.
Nema komentara:
Objavi komentar